FREE delivery & 20% Discount for next 3 orders! Place your 1st order in.
BL-TP-1500- 50 W
Model: [BL-TP-1500- 50 W] Tri Proof Light PC Double Tube – 150cm: – Power: 50W. – Lumens: 5720 lm. – CCT: 6000K. – Body & Diffuser: Polycarbonate housing and diffuser. – IP Rating: IP65. – Driver: Integrated.
In Stock
Payment. Payment upon receipt of goods, Payment by card in the department, Google Pay, Online card, -5% discount in case of payment
Warranty. The Consumer Protection Act does not provide for the return of this product of proper quality.
| Color Temperature CCT | 6000K |
|---|---|
| Life Time | 50,000 hr |
| Voltage Rating | 200-240V AC |
| Housing Material | Polycarbonate |
| Impact Resistance IK | 08 |
| Degree Of Protection IP | 65 |
| Luminaire Power (W) | 50 |
| Luminaire Luminous Flux | 5720 |
| Luminous Efficacy | 110 lm/W |
| Light Finish | Grey |
| Color Rendering Index CRI | >80 |
| Beam Angle | 120° |
| Class of Luminaire | I |
| Type Of Installation | Surface/Pendant Mounted |
| Diffuser Material | PC Opal Diffuser./No reflector |
| Type Of Light Source | SMD LED |
| Operating Temp. Range | -20°C to 50°C |
| Dimension (MM) | 140 x 90 x 1574 |



















Reviews
There are no reviews yet.