FREE delivery & 20% Discount for next 3 orders! Place your 1st order in.
Until the end of the sale:
00
days
00
hours
00
minutes
00
sec.
BH31-IN1-830-05-10
Model: [BH31-IN1-830-05-10] LED Surface Mounted Rectangular Light: – Power: 10W. – Lumens: 1000lm. – CCT: 3000K – Body & Diffuser: Polycarbonate. – IP Rating: IP65. – Driver: In
Luminaire Luminous Flux: 1000
Type Of Installation: Surface Mounted
Life Time: 50,000 hr
Payment. Payment upon receipt of goods, Payment by card in the department, Google Pay, Online card, -5% discount in case of payment
Warranty. The Consumer Protection Act does not provide for the return of this product of proper quality.
| Color Temperature CCT | 3000K |
|---|---|
| Life Time | 50,000 hr |
| Voltage Rating | 200-240V AC |
| Housing Material | Polycarbonate |
| Impact Resistance IK | 09 |
| Degree Of Protection IP | 65 |
| Luminaire Power (W) | 10 |
| Luminaire Luminous Flux | 1000 |
| Luminous Efficacy | 100 lm/W |
| Light Finish | White |
| Color Rendering Index CRI | >80 |
| Beam Angle | 120° |
| Class of Luminaire | II |
| Type Of Installation | Surface Mounted |
| Diffuser Material | PC Opal Diffuser./No reflector |
| Type Of Light Source | SMD LED |
| Operating Temp. Range | -10°C to 50°C |
| Dimension (MM) | 125 x 70 x 350 |



















Reviews
There are no reviews yet.