FREE delivery & 20% Discount for next 3 orders! Place your 1st order in.
BD91-IN1-840-05-12
Model: [BD91-IN1-840-05-12] LED Bollard Light(H=50cm single): – Power: 12W. – Lumens: 1200 lm. – CCT: 4000K. – Body & Diffuser: Anodize aluminium, Electrostatic powder coating. – IP Rating: IP65. – Driver: Integrated.
Payment. Payment upon receipt of goods, Payment by card in the department, Google Pay, Online card, -5% discount in case of payment
Warranty. The Consumer Protection Act does not provide for the return of this product of proper quality.
| Color Temperature CCT | 4000K |
|---|---|
| Life Time | 50,000 hr |
| Voltage Rating | 200-240V AC |
| Housing Material | Extruded Aluminum |
| Impact Resistance IK | 06 |
| Degree Of Protection IP | 65 |
| Luminaire Power (W) | 12 |
| Luminaire Luminous Flux | 1200 |
| Luminous Efficacy | 100 lm/W |
| Light Finish | Black |
| Color Rendering Index CRI | >80 |
| Beam Angle | 30° / 45° |
| Class of Luminaire | I/II |
| Type Of Installation | Surface Mounted |
| Diffuser Material | Glass diffuser/Aluminum Reflector |
| Type Of Light Source | COB LED |
| Operating Temp. Range | -20°C to 50°C |
| Dimension (MM) | Dia 200 x 500 |



















Reviews
There are no reviews yet.