FREE delivery & 20% Discount for next 3 orders! Place your 1st order in.
BL-GL-12W-NW
Model: [BL-GL-12W-NW] Globe 250 Classic. SMALL SIZE
GLOBE 250 CLASSIC: – Power: 12W. – Lumens: 1760 lms. – CCT: 2700K. – Body & Diffuser: Thermal Plastics With Metal Heat sink. – IP Rating: IP65. – Driver: Integrated.
In Stock
Payment. Payment upon receipt of goods, Payment by card in the department, Google Pay, Online card, -5% discount in case of payment
Warranty. The Consumer Protection Act does not provide for the return of this product of proper quality.
| Color Temperature CCT | 2700K |
|---|---|
| Life Time | 50,000 hr |
| Voltage Rating | 100-240V AC |
| Housing Material | Material Thermal Plastics With Metal Heatsink |
| Impact Resistance IK | 02 |
| Degree Of Protection IP | 20 |
| Luminaire Power (W) | 12 |
| Luminaire Luminous Flux | 1760 |
| Luminous Efficacy | 93 lm/W |
| Light Finish | White |
| Color Rendering Index CRI | >80 |
| Beam Angle | 180° |
| Class of Luminaire | I |
| Type Of Installation | E27/B22 |
| Diffuser Material | Diffuser made of Polycarbonate. |
| Type Of Light Source | SMD LED |
| Operating Temp. Range | -20°C to 45°C |
| Dimension (MM) | 0 x 0 x 0 |


















Reviews
There are no reviews yet.